Đumbir se koristi već tisućama godina kao blago pikantni (spicy) začin i dodatak jelima koji ima specifičan “zemljani” okus. Biljka đumbir pripada “Zingiberaceae” porodici biljaka i potječe iz Azije.
Stabljika đumbira se uzdiže se do 30 cm iznad zemlje. Karakteriziraju ju dugi, uski i rebrasti listovi s crvenim ili žuto-zelenim cvijećem.
Osim kao začin, jestivi korijen i stabljika đumbira služi i kao sastojak u raznim zdravim smoothie i drugim napicima. Najčešće se koristi kao čaj zbog jednostavne pripreme.
Pojavljuje se u mnogim oblicima, pa ga možemo pronaći svježeg, ukiseljeneog, u prahu, sušenog, kandiranog, konzerviranog i kristaliziranog.
Ne samo da je specifičnog okusa nego sadrži esencijalna ulja u kojima se u tragovima nalaze fosfor, kalij, magnezij, željezo i cink.
Čaj od đumbira
Čaj od đumbira tehnički nije čaj jer ne sadrži listiće biljke čajevca (Camomelia sinensis). Riječ je o tome da se komad svježeg đumbira potopi u kipuću vodu.
Đumbir je tradicionalni biljni lijek u istočnoj, južnoj, jugoistočnoj i zapadnoj Aziji. Neki od naziva koji se koriste za đumbir u Aziji: shōgayu (vruća voda i đumbir na japanskom), saenggang-cha (na korejskom), teh halia (čaj od đumbira i mlijeko na malezijskom) , teh jahe (na indonezijskom) i salabat (na filipinskom).
Ne sadrži kofein tako da je siguran za konzumaciju prije spavanja.
Mnogi se slažu da je upravo čaj od đumbira najbolji čaj za giht. A giht je stanje u kojem se tijelo našlo uslijed nakupljanja mokraćne kiseline. Ako bubrezi ne mogu izbaciti dovoljno mokraćne kiseline ona se nakuplja oko zglobova.
Priprema čaja od đumbira
Za pripremu biljnog čaja od korijena biljke đumbira potrebna je kipuća voda i đumbir. Recept za čaj od đumbira:
- Na 2,5 do 3 dcl vode ide 1 čajna žlićica
- Na litru vode ide 1 jušna žlica
- Preliti kipućom vodom
- Držati poklopljeno 5 minuta, potom procijediti
- Preljevati možete više puta
- Po želji možete dodati limun i med
Ljekovita svojstva čaja od đumbira
Čudesni đumbir kao lijek je prihvaćen u mnogim kulturama svijeta. Sadrži visok udio đinđerola (gingerol) sastojka koji ima protuupalna i antioksidativna svojstva.
Donosimo vam 6 ljekovitih svojstava čaja od đumbira:
- Ublažavanje mučnine – možda i najjeftiniji “lijek” protiv mučnine koji možete pronaći na tržištu.
- Smanjenje visokog krvnog tlaka – svakodnevna konzumacija čaja od đumbira prema istraživanjima može smanjiti rizik od hipertenzije i srčanih bolesti
- Smanjenje boli u zglobovima – većina ibuprofena na tržištu sadrži đumbir što može biti dobar znak o njegovom djelovanju na kosti.
- Jačanje imuniteta – zbog antioksidansa koje sadrži te antivirusnih i antibakterijskih svojstava, đumbir znatno smanjuje mogućnost pojave sezonske gripe i prehlade.
- Mršavljenje – potiče razgradnju masti, ubrzava rad želuca i potiče probavu smanjujući apetit istovremeno.
- Spolna moć – budući da može povećati protok krvi i plodnost, smanjiti oksidativni stres vjeruje se kako navedeno može pomoći u povećanju seksualne želje (iako nedostaje dovoljno istraživanja među ljudima).
Nuspojave
Generalno govoreći đumbir je siguran za svakodnevno konzumaciju. No kao i sva druga hrana može prouzročiti individualan i specifičan odgovor organizma.
U velikim dozama može uzrokovati blage žgaravice, proljev i iritaciju u ustima. Preporučena dnevna konzumacija čaja od đumbira ne bi trebala prelaziti 5 grama.
Zbog svoje mogućnosti kontrole razine kolesterola preporučuje se njegova konzumacija za vrijeme trudnoće. Iako bi se svaka trudnica prije svega trebala posavjetovati s liječnikom posebno ako koristi određene lijekove.
Za kraj…
Iako se može konzumirati bez obzira na godišnje doba, ujutro, u podne, navečer, čaj od đumbira nekako je najlijepše piti zimi, zajedno s medom i limunom.
Posebno zbog svojih protuupalnih i antibakterijskih svojstava budući da smo zimi nešto izloženiji bolestima i padu imuniteta.
U svakom slučaju ako još niste, probajte čaj od đumbira i prepustite se njegovim umirujućim blagodatima.