Ginko (eng. Ginkgo biloba) je živi fosil, najstarije stablo čije se postojanje procjenjuje na više stotina milijuna godina.
U Kini se mogu pronaći stabla Ginko biloba starosti od nekoliko tisuća godina! U Europu je stigao prije tristotinjak godina i postao omiljeno stablo urbanih gradskih središta, parkova i vrtova. Krasi ga otpornost, jedinstven izgled listova lepezastog oblika koji opadaju u jesen i neugodan miris plodova.
Ginko je otporan na sušu, bolesti i nepovoljne uvjete tla. Stoga nije pretjerano zahtjevna biljka za uzgoj. Pretpostavlja se kako je neugodan miris plodova, koji nastaje zbog vanjskog dijela ploda, privlačio životinje koje su ih konzumirale.
Listovi Ginka su zeleni tijekom ljeta, a u jesen potpuno žuti što stablo čini jednim od ljepših prizora. Čak i kad listovi potpuno otpadnu ispod stabla na tlo, prizor je i dalje veličanstven. Otporni su na nametnike koji pak štete drugim stablima u blizini.
Današnje životinje, kornjače, jazavci i sl., jedu plodove Ginka, koji kad su zreli i otvore se izgledom podsjećaju na pistacije.
U farmaciji se koriste ekstrakti listova Ginka za proizvode koji reguliraju brojna zdravstvena stanja. Kao što su koncentracija, vid i pamćenje.
Plodovi Ginka sadrže nisku razinu toksičnosti i sigurni su za ljude, ali u manjim količinama.
Ginko – ljekovitost
Flavonoidi i terpenoidi su spojevi za koje se vjeruje da su najvažnije tvari ove biljke. Ekstrakti Ginka dostupni su obliku suplemenata, tableta, kapsula, čajeva i u drugim tekućim oblicima.
Postoje istraživanja koja potvrđuju učinak Ginka u poboljšanju kratkotrajnog pamćenja kod odraslih. Međutim, postoje i studije koje to opovrgavaju te su potrebna dodatna istraživanja kako bi se potvrdili učinci.
Ipak, potvrđeno je da kemijski spojevi Ginka mogu poboljšati cirkulaciju krvi u tijelu. Antioksidansi iz Ginka neutraliziraju slobodne radikale (nestabilne molekule kisika) u organizmu, koji mogu oštetiti stanice.
Ljekovitost Ginka:
- Može poboljšati kratkoročno pamćenje
- Može poboljšati kognitivne funkcije
- Može ublažiti depresivna stanja
- Može ublažiti anksioznost
- Može ublažiti glavobolje i migraine
- Može ublažiti upalna stanja
Proizvodi koji u svom sastavu sadrže određeni postotak Ginka u masovnoj su upotrebi diljem svijeta. Preporučena dnevna doza Ginko ekstrakta na dan je do 240 mg.
Ginko čaj
Za što je dobar čaj od Ginka? Dobar je u popravljanju raspoloženja, može “razbistriti um” i smanjiti osjećaj anksioznosti. Redovita konzumacija čaja može smanjiti mogućnost pojave glaukoma i smanjiti simptome demencije.
Kakvog je okusa? Ginko čaj je blago oporog okusa s laganim voćnim notama. Izvrstan je u kombinaciji s drugim ljekovitim biljem, ali može se piti i kao jedini sastojak.
Listovi Ginka za pripremu čaja prikupljaju se prije nego što promijene boju u žutu.
Priprema:
- Na 2.5 dcl do 3 dcl vode ide 1 čajna žličica. Na 1 l vode ide 1 jušna žlica.
- Temperatura vode neka bude između 70 i 80 °C
- Otopinu držati poklopljenu u vodi 2 do 3 min.
- Čaj od Ginka je spreman!
Gdje kupiti? Ginko čaj možete pronaći u prodavaonici Kuća Čaja Split. Omiljen je kod studenata i učenika, a dolazi kao mješavina sa Sencha-om (čaj čiji se listovi suše pod parom) i laticama naranče.
Nuspojave
Dijabetes, trudnoća i epilepsija su stanja za vrijeme kojih se ne preporučuje konzumirati proizvode s ekstraktom Ginka. Posebno ako se radi o terapijskim tabletama za tlak ili druga stanja. Ginko može odgoditi njihov učinak i djelovanje.
Neke od nuspojava i reakcija na Ginko mogu biti glavobolja, zatvor, alergijske reakcije na koži i sl.